Mezenchymalne Komórki Macierzyste (ang. Mesenchymal Stem Cells- MSC) ze względu na wiele różnych form i funkcji oraz niezwykłe zdolności regeneracyjne wydają się być przyszłością nowoczesnej medycyny. Ze względu na ogromny potencjał jeśli chodzi o zdolności różnicowania się, samoodnawiania i rozmnażania, komórki macierzyste oferują nowe możliwości w leczeniu uszkodzeń tkanki kostnej, jak również w leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich przyspieszając ich regenerację.
Zdolność komórki macierzystej (MSC) do różnicowania się w komórki kostne, zwane osteoblastami, wspomaga regenerację kości w leczeniu np. trudno gojących się złamań czy stawów rzekomych. Komórki macierzyste (MSC) mogą różnicować się również w komórki chrzęstne, zwane chondrocytami, które znajdują zastosowanie w procedurze regeneracyjnej mającej na celu odbudowę chrząstki stawowej.
Schorzenia ortopedyczne, w których można zastosować terapię komórkami macierzystymi, to:
- uszkodzenie chrząstki stawowej
- wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów
- opóżniony zrost kostny
- zapalenia i uszkodzenia ścięgna Achillesa
- zespół "łokcia tenisysty"
- zespół "łokcia golfisty"
- "kolano skoczka"
- uszkodzenia łąkotki
- martwica kości
- uszkodzenia więzadeł krzyżowych
- trudno gojące się rany
- zapalenia powięzi podeszwowej
- uszkodzenia stożka rotatorów
W naszej placówce umożliwiamy pozyskanie komórek macierzystych ze szpiku kostnego pochodzącego z talerza kości biodrowej metodą seperacji komórkowej. Procedura z zastosowaniem MSC jest w pełni autologiczna, co oznacza pobranie własnych komórek regeneracyjnych w bezpieczny sposób. Pozyskane komórki macierzyste mogą być dodatkowo podawane pacjentowi wraz z czynnikami wzrostu, które dodatkowo stymulują proliferację komórkową.